Ana Sayfa Hakkımızda Ürünlerimiz Fiyat Al Üretim İletişim
 
KOLİ Hakkında
 
Oluklu Mukavva
Oluklu Mukavva İçin Temel Kriterler Nelerdir
Oluklu Mukavva
 

Oluklu Mukavva iki düz kâğıt kökenli plaka arasına yivle dalga verilmiş kâğıt kökenli malzeme konulması ile oluşturalan malzemedir. Genellikle kutu üretiminde kullanılmaktadır.

Oluklu Mukavva , genellikle 0.25 mm kalınlığın üzerindeki kâğıt levhalardan oluşmaktadır. Oluklu mukavva bazen karton olarak anılsa da karton farklı bir malzemedir.

Oluklu Mukavva Üretimi
 

Oluklu Mukavva'da Dalga Tipleri
Oluklu mukavvalar yüksek hassasiyet gerektiren makinalarda üretilirler. Bunlar dakikada 500 feet (1270 cm) ve üzeri hızda üretim yapan makinalardır ve eğrilme, deformasyon gibi bazı problemlerin oluşmaması için çok kompleks mekanizmalara sahiptirler.
Kağıtlar yüksek buhar basıncı ile nemlendirilirler. Nemlendirmenin amacı kağıda istenilen özelliklerde dalga verebilmek ve tutkallamak için yumuşatmaktır. İşlem önemli miktarda su gerektirmektedir.
Kağıt plakalar şekillendirldikten sonra neminden arındırılır. Yeni formunda 120-180 C'de kurutma işlemine tabi tutulurlar. Oluklu mukavva üretiminde oldukça yüksek enerji tüketilmektedir.

Ambalaj; maliyet arttırıcı değil, maliyet düşürücü bir unsur ve çözümdür.


Kullanıcıya yaratılacak değer sadece ambalajın fiyatı ile düşünülmemelidir. Üretim, depolama, nakliye vb. herhangi bir aşamadaki;

Paketleme işçiliği, maliyetlerinin düşürülmesi, Hat hızının arttırılması, Kullanılan yardımcı ambalaj malzemeleri tüketiminin azaltılması, Nakliye aracına daha fazla ambalajlanmış ürün yüklenmesi

gibi ambalajla ilgili çalışmalar “Toplam Ambalaj Maliyeti” çerçevesinde kullanıcıya yaratılacak değerler arasında olabilmektedir.
Kısacası ambalaj artık yaşamımızın değişmez bir parçası olmuştur ve artarak olmaya da devam edecektir…

 
ÇİFT DALGA OLUKLU MUKAVVA
 

TEK DALGA OLUKLU MUKAVVA

İç, dış, ara ve iki ondüle olmak üzere, En az üç tabaka kağıdın geometrik bir form beş kat kağıdın birbirine yapıştırılması ile, verilerek birleştirilmesi ile elde edilen levhaya çift dalga oluklu mukavva elde edilir, verilen isimdir.
Firmamızda kalite, ebat, çeşit ayırt edilmeksizin, üç renge kadar baskılı,koli, kutu ve kesimli işler yapılmaktadır.

 
Oluklu Mukavva Koliler
 

YARIKLI TİP OLUKLU MUKAVVA KUTULAR
alt ve üst kapakları ana gövdeye birleşik, tek parça oluklu mukavvadan oluşan, kulakları yapıştırılmış, dikilmiş ya da bantla birleştirilmiştir.

GEÇMELİ TİP OLUKLU MUKAVVA KUTULAR
bir ana gövde ile geçmeli olarak çalışan alt üst kapaklardan oluşan kutulardır.

KATLAMALI TİP OLUKLU MUKAVVA KUTULAR
genellikle yalnızca bir levhadan oluşur, kutunun altı; iki yada tüm yan duvarları katlanarak kutu haline getirilir. Kutular dikişsiz yada bantsız yapılabilir. Bu kutular yassı şekilde katlanarak sevk edilip kullanılacağı zaman kurulup kutu şekline getirilebilir.

SÜRGÜLÜ TİP OLUKLU MUKAVVA KUTULAR
farklı yönlerden birbirinin içine geçebilen gömlek ve iç parçadan meydana gelir.

BÜKÜLMEZ TİP OLUKLU MUKAVVA KUTULAR
iki ayrı uç parça ile katlanarak şekillendirilen gövdeden oluşan kutuları kutu haline getirmek için dikiş veya benzeri işlem gerekir.

HAZIR YAPIŞTIRILMIŞ OLUKLU MUKAVVA KUTULAR
dip yapıştırmalı kutular olarakta adlandırılan bu kutular yassı şekilde katlanarak sevk edilir ve yalnızca açılarak kullanılır.

Oluklu mukavva kutuların boy en ve yükseklikleri ambalaj üzerinde belirtilen değerlere +/- 3mm toleranslar içinde uygun olmalıdır.

 
e-Katalog   |   Koli Hakkında   |   İnsan Kaynakları   |   Site Haritası   |   Pratik Bilgiler   |   Sitede Ara